Gyakori klíma telepítési kivitelezési hibák 2026
Miért nem fűt – hűt rendesen a klímám?
Ebben az esetben súlyos telepítési és kivitelezési hibákat követtek el ! Jelentős mértékben le lett csökkentve a rézcső keresztmetcete , hűtésben tudott talán 10-20 % teljesítményt leadni , fűtésben viszont észrevehetetlen volt ha üzemelt ! Illetve a cső hossza alig haladta meg az 1 m-t , a készülékek többsége kéri a minimum 3m csőhoszt !
Megoldás : Természetesen a teljes csőcsere és szakszerű kivitelezés meghozt az elvárt teljesítményt !
Első és legnagyobb probléma a mait sok esetben elkövetnek, hogy a bekötési előírás követése elmarad. Tudomásunk van róla ,hogy így is működni fog a készülék, de pont azt a szerepét veszíti el a készülék ami megvédené a vezérlő panelt! Helyes bekötés esetén a kültéri a meg jelölt helyen van megtáplálva a hálózati feszültséggel és abból vezérelt jelet kap a beltéri egység ! Itt a jelentőség a vezérelt státuszon van ,ugyan is akár a túláram ellen is meg tudjuk védeni az újonnan felszerelt készüléket !
Megoldás : Újra huzaloztuk a teljes telepítésben lévő kábelezést !
Nagyon sok esetben követnek el alapvető hibát a telepítő kolegák a kalorikus kör szennyeződés eltávolítása kapcsán ! Tudni illik a megbontott vagy újjonan kiépített „gáz” csövek szennyezettek ami a mi esetünkben a levegő páratartalmát is jelenti! Eltávolítása vákuumolással történik ami 5 °C feletti hőmérsékletnél nem okoz problémát ! Ez alatti hőmérséklet esetében azonban a cső belső falára fel fagy a pára, vákuum alatt képtelenség megszüntetni a szennyeződést ! Ez a kompresszor olaj elsavasodásához vezet, ami a kompresszor belső eletromos zárlatát okozza.
Részben megoldás a száraz nitrogénnel való átöblítés , de a 0°C alatti hőmérséklet esetén a következő eljárást szokta alkalmazni a Giorgio Klíma minden kollégája !
Megoldás : A képen látható spirál csőlírán átvezetjük a száraz nitrogént, amit felmelegített hőközvetítőn keresztül (jelen estben forróviz ) átvezetjük !
A Giorgio Klíma szerelő kollégái számára elképzelhetetlen egy alapos karbantartás során ,hogy a kültéri egységet nem „látogatják” meg ! Ennek alapvető prózai ok a képen látható eset, a
mikor is a nyárfa virága „lepedőt” alakított ki a kondenzátoron ! Ennek köszönhetően a teljesítmény jelentősen csökkent , kondenzáció nehezen tudott végbe menni , így a hatékonyság drasztikusan csükkent !
Ezért fontos a folyamatos karbantartás a készülékek hatékonysága érdekében , ezzel együtt az elektromos energia fogyasztás csökkentése is komoly szerepet játsztik !
Megoldás: Teljes karbantartás , szennyeződések eltávolítása a kültéri esetében is !
Tipikus példája annak , amikor az ügyfelek nagy töbsége elhanyagolja a karbantartás gyakoríságát és jelentőségét ! Nincs is gond akkor ha a napelemes rendszer viseli a teher nagy részét de a mellékelt eset legnagyobb hátúlütője a többlet energiafogyasztás mellett a jelentős teljesítmény csökkenés okozza! Próbál a kompresszor modulálni , korrigálja az elpárolgás mértékét de a hőelvonás hiánya teljesítmény vesztést okoz !
Megoldás: rendszeres karbantartás ,durva előszűrő tisztítás.
Alapvető kitétel a Giorgio Klíma minden kollégai számára , hogy készüléket alu bádogozás nélkül nem adunk át. Ez azt jelenti ,hogy a réz csövek szigetelésén túl aluminium szalaggal látunk el az uv sugárzás káros hatásai ellen , igy a szigetlés élettartama évekkel meghosszabodik !
Megoldás : Precíz lelkiismeretes nem spórolós telepítési módszer alkalmazása minde alkalommal !
Első ránézésre nem biztos ,hogy egyértelmű a hiba ! De nem gond segítek ! A ventilátor tengely végén lévő csavar jobbnak látta ha cseptálca felületén tartózkodik , így a lapát természetesen a burkolaton landolt !
Nem volt gyorsan fellelhető hiba , első körben hűtőközeg hiányra gyanakodtunk , mivel a konpresszor maximumim fel modulált majd leállt! Ezt a ciklust folyamatosan követte ! Kompresszor fejmaghő mérésénél ki derült, hogy túl magas , de a kondenzátor is 70-80 °C körül mozgott ami túl magas , és a ventillátor állt! Ezek után gyorsan megoldódott a probléma !
Megoldás: Ventillátor tengely rögzítés !
Alapvető és legnagyob hiba a készülék elhelyezése! Vagy máshova kellett volna tenni vagy a páraelszívót kell más módon megoldani ,hisz a készülék folyamatosan magára szívja a benti nedves levegőt , ami komoly pára terhelést okoz a készülékre!
Megoldás:Minimum a párátlanító elszeparálása , esetleg a gyári fűtőszálak kibőbítése a tálca körül sok problémát megoldana !
Hívás azzal érkezett : „Nem fűt a klíma !”
Hibafeltárás meneta a következő vol : 4 m cső hossz és a hűtőközeg mennyisége is elég volt ! Beltéri durvaszűrő tizta volt ! Ezek legyenek az első vizuális és mérhető információk ! Amikor a kültérit szemügyre vettem láthatóan prózaibb oka volt annak hogy nincs kondenzáció! Felette levő klímák mind rá csöpögtek ! Nagyon hirtelen volt hőelvonás , napokig nem ment majd 8 fokos beltért akartak emelni fokozat nélkül 30-ra! Átlépte azt a kritikus pontot amikor már a jégpáncélt “nem érte el” az olvasztással így sikerült “betakarnia” magát jéggel !
Megoldás: Egy vödör forró víz , lépcsőzetes hőfok emelés és nem kell kikapcsolni ! Azóta is működik !

